Evet, onca emekle ve hevesle aylarca üzerinde çalıştığınız restaurantınızı açtınız. Hayırlı, uğurlu olsun! Aklınızda tanıtım üzerine bazı stratejiler, ya da kulaktan dolma bilgilerle bir takım hamleler yapmak var ama bunları nasıl yola koyacağınızdan, dahası restaurantınızın tanıtımını nasıl doğru bir şekilde yapacağınızdan tam olarak emin değilsiniz.

Birazdan size net olarak çalışan bir formül vereceğim!

Aklınızda elbette günümüz fenomeni olan sosyal medya kullanımı var ama bunda da yine zihninizde net bir yol haritası maalesef oluşmuyor. Öncelikle sosyal medya hesabınız için sizi ve ürünlerinizi anlatan doğru içerikler oluşturmalı ve sonrasında bunları düzenli ve sürdürebilir kılacak şekilde paylaşmanız gerekiyor. Ama anlıyorsunuz ki olay en başında göründüğü kadar da kolay değilmiş.

Sosyal medya hesabınız sizin dışarıya, potansiyel müşterilerinize açılan pencereniz. Ancak sürekli içerikler oluşturmalı, takipçi sayınızı artırmalı ve tek bir kalem ürün dahi satsanız (Örneğin: Döner.) düzenli olarak yeni içerikler geliştirmeniz gerekiyor.

Kendi hesabınızı geliştirmeye çalışırken bir yandan da yeme-içme alanında kuvvetli sosyal medya hesaplarına sahip kişilere (influencer) ulaşarak potansiyel müşterilerinize daha çabuk ulaşmayı da düşünebilirsiniz. Ancak bunlardan da hangisinin gerçekten neye etki ettiğini, takipçilerinin gerçek olup olmadığını, dahası çalışma şartlarının nasıl olduğuna dair de kafanız karışık.

Facebook reklamı yapmak istiyorsunuz ama iş, günün sonunda restoranınızı ya da menünüzü anlatacak bir içeriği ortaya çıkarmakta takılıp kalıyor.

Broşür yapıp kapı kapı dolaşarak ya da yemek sepetine üye olup cironuza ortak edinerek klasik stratejilerle de ilerleyebilirsiniz. Ama hiçbiri sizin gerçek değerinizi ortaya çıkaracak uzun vadeli çalışmalar değil.

Tam hizmet ajansları sizi doğru bir şekile anlamıyor. Parça başı iş yaptıracak adamlarla da işleriniz hep yarım kalıyor. Yani durum amiyane tabiriyle ‘aşağı tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık‘ şeklinde…

Peki öyleyse nasıl olacak bu işler?

Gerçek anlamda bir Restaurant tanıtımı nasıl yapılır?

Yazının başında bahsettiğim şu net formülü şimdi açıklıyorum. Hazır mısınız? Tanıtım için net bir bütçe ayıracaksınız! Evet, yanlış duymadınız bütçe ayıracaksınız. Birçok Restaurant sahibi restoranlarına kuruluş aşamasında yüz binlerce, hatta milyonlarca lira harcıyor ama hiç biri tanıtım ve reklam için bütçe ayırmıyor. Buna defalarca şahit olduk ve maalesef olmaya da devam ediyoruz. Aylık 1500-2000-3000 TL her ne ise bu da iş planınız içerisinde bir “yatırım maliyeti” olarak mutlaka bulunmalı. Öyle anlık “100 TL’lik, 200 TL’lik denemeler yaparım” larla bu iş kesinlikle OL-MAZ!

Bir şey dikkatinizi çekti mi?

Bakın bu bedele “yatırım maliyeti” dedim. Birçok restoran sahibi tanıtım ve reklam harcamalarını bir “gider” kalemi olarak görür. Restoranınıza daha çok insan çekip de cironuzu artırmanın çalışmalarının neresi “gider”dir; söyleyebilir misiniz? Ayrıca vermeden almak yalnızca Allah’a mahsus! Bu yüzden boşuna tanrıcılık oynamayın ve ilk önce restaurantınız için aylık bir tanıtım bütçesi belirleyin. Akıllı restoran sahibi, reklam bedellerini daima işine yatırım olarak görür ve onu giderden değil; restoranına yatırımdan sayar. İşte işin sırrı tam olarak burada başlıyor.

Düzgün bir tanıtım bütçesi ayırdıysanız, işte şimdi yol almaya başlayabilirsiniz. Sırayla dijital mecralarda ihtiyacınız olan restaurant tanıtım kalemlerini aşağıda listeliyorum.

  • Sosyal medya hesaplarınızın yönetilmesi.
  • Sosyal medya hesaplarınız için içerik çalışması (foto, video çekim) yapılması (ayda mutlaka 1 ya da 2 kez güncel içerik çekimleri yapılmalı)
  • Sosyal medya hesaplarınızda düzenli olarak paylaşımların planlanması ve yapılması (her gün mutlaka 1 paylaşım)
  • Paylaşılan içerikler için Facebook reklamlarının planlanması
  • Diğer yeme-içme odaklı önemli dijital mecralarda hakkınızda içerikler oluşturulması.
  • Tüm mecralarda hakkınızda yazılanlara ve müşterilerin yorumlarına cevap verme.
  • Yeme içme alanındaki Influencerlarla iletişim. (Bunların bütçelenmesi)
  • Tüm yeme-içme basın yayınlarının takibi.
  • Dijital yeme-içme yayıncıları ile reklam çalışmaları ve takibi.

İşte tüm bunları yaptığınız zaman tam anlamıyla dijital mecralarda restaurantınızın tanıtımı hakkında mesafe kat etmeye başlayacaksınız.

Peki hemen sonuç alacak mısınız? Elbette, hayır. Pazarlama bir süreç işi. Mutlaka ve mutlaka 6 ay boyunca tüm plana sadık kalmanız gerekiyor. Ama emin olun sonunda kazanan siz olacaksınız! Biz buna çalıştığımız müşterilerde şahit oluyoruz. Restoranınıza giren insan sayısı artmaya başlayınca “tanıtım maliyeti” nizi daha da çok artırmayı bile düşünebilirsiniz. (Ki en doğrusu da budur zaten.)

Akıllı bir işletme sahibi cirosunun %3 ya da %5’ini reklam ve tanıtıma ayırır. Bu pazarlamada değişmez kuraldır. Sonraki altı ayda televizyon reklamında mı yer almak istiyorsunuz ya da bir ulusal gazetenin Cumartesi ekinde tam sayfa mı yer alacaksınız; tercih size kalmış. Önemli olan dediğim gibi bütçe ayırmaya kendinize zul (bir gider kalemi şeklinde) görmemeniz.

Restaurant tanıtımına ilişkin geleneksel ve konvansiyonel mecralardaki süreçleri yakında bir başka yazıda kaleme alacağım.

Unutmayın en önemli ilk adım; makul ve anlamlı bir bütçe ayırmak! Emin olun, hayatınız kolaylaşacak.

Bize işletmenizin tanıtımına ait tüm sorunlarınızla ilgili ulaşabilirsiniz. E-mail: bir@dahabaska.com


*DahaBaşka Reklam ve İletişim  sadece yeme-içme sektöründe hizmet sunan restoran, lokanta ve cafelere sosyal medya içerik geliştirme ve yönetimi gibi konularda hizmet veren ve işletmenizin tüm dijital varlıklarını 360 derece yöneten sihirli dokunuşlara sahip bir dijital ajanstır. Bir restoran, lokanta veya cafe sahibi misiniz? Bizimle hemen iletişime (E-mail: bir@dahabaska.com) geçin. Mutlu müşterilerimiz arasına siz de katılın.


0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.